“To jsem nikdy nedělala, to mi půjde!” aneb “Zažeňte své pochybnosti!”

Není mi nejlépe. Víkendové hodové veselí mě poněkud zmohlo. Nebojte se, nemám kocovinu. 😉 Mám rýmu jako trám. A může za to toto šílené podzimní počasí, kdy rtuť teploměru lítá nahoru a dolu v rozmezí desítek stupňů v průběhu jednoho dne.  Spolu se školkovými bacily, kterými se to u nás jen hemží, je to vražedná kombinace. 😀
A tak tu sedím s ucpaným nosem, obložená čajem, vitamíny a papírovými kapesníčky a vůbec, ale opravdu vůbec  se mi dnes nechce psát o německé gramatice. Dneska bych chtěla psát o něčem úplně jiném. O věci, se kterou se dnes a denně setkávám. A to nejen na mých hodinách němčiny.
Budu psát o pochybnostech. O pochybnostech, které má většina z nás v hlavě. O pochybnostech o sobě samých.
Možná se teď ptáte: “Souvisí vůbec téma “pochybnosti” s němčinou?”
A já odpovídám: “Ano, souvisí. A i kdyby nesouviselo!”
Rozhodla jsem se totiž, že si všichni zasloužíme, si občas od biflování němčiny odpočinout a přečíst si i něco na jiné téma, co Vy na to?” 😉

caj

Nikdy se to nenaučím!

Bohužel se mi často stává, že první věta, kterou od klienta na hodině němčiny slyším, je:  „Já se to nikdy nenaučím!“ A já musím s politováním konstatovat, že většina z nich má pravdu!
Opravdu se to nenaučí! Ale ne proto, že by byli hloupí (jak se většina z nich o sobě mylně domnívá) a nebo že by byli líní a flákali přípravu. Ale prostě proto, že si to v sobě, ve své hlavě, takhle nastavili!  Prostě žijí v tom, že se to nenaučí, že na to nemají a že jim jazyky nikdy nešly.  Jejich hlava je díky těmto pochybnostem naprogramovaná na to, aby probíranou látku neukládala, nespolupracovala při domácí přípravě, neukládala slovíčka. Proč by to taky dělala, když má jasný příkaz: NIKDY SE TO NENAUČIT! A protože je hlava poslušná, plní příkazy svého majitele velmi zodpovědně.

Pochybnosti o sobě samých provází spoustu z nás po celý život.
Věty typu: “Stejně nikdy nezhubnu!”, “Stejně by mě tam nevzali!” nebo třeba “Stejně by mi nepřidal!” nám totiž většinou nedovolí se o změnu ve svém životě ani pokusit.
S hubnutím nezačnu, protože mám v hlavně nastaveno, že to stejně nevydržím.
Životopis do té firmy nepošlu, protože mám v hlavě, že by mě stejně nevzali, protože tam budou lepší kandidáti.
Za šéfem nepůjdu, protože, jak ho znám, by mi stejně nepřidal.
Raději budu fňukat, litovat se, nadávat na svůj osud a stěžovat si u kafíčka kamarádkám, že mi nikdy nic nemůže vyjít, protože mám prostě v životě smůlu!

A co takhle to změnit?

Co takhle přestat plakat a začít na sobě pracovat? Odvážit se a jít do akce? Zahodit pochybnosti a nastavit si v hlavě program “Já to zvládnu, protože jsem nejlepší!
Já osobně se řídím heslem Pipy, Dlouhé punčochy: “To jsem nikdy nedělala, to mi půjde!“.  🙂  A právě díky tomuto heslu vznikla má kolekce výukových eBooků, tyto webové stránky, pravidelně vznikají články na tomto blogu a Facebooku a co víc, brzy spatří světlo světa můj další projekt. Člověk si prostě musí věřit! A to nejen při studiu němčiny.

Že to funguje se mi potvrdilo před pár měsíci, když ke mně poprvé přišla moje milá klientka paní Jarka. Už když vešla, vstoupila s ní do učebny dobrá nálada a optimismus. Měla prostě jasný cíl a taky konkrétní plán, jak jej uskutečnit. Prostě si věřila a věří. Věří v sebe a proto jí studium němčiny jde a postupuje velmi rychle kupředu. Jede podle plánu, nepřipouští si, že by snad nevyšel. A brzy si svůj cíl splní. Je pro mě velkou inspirací a nejradši bych k ní posílala všechny ty “pochybovače” na školení. 😉

Jejda, dochází mi čaj a koukám, že i kapesníky, takže se pomalu loučím a jdu si uvařit další hrnek čaje a nafasovat novou krabici papírových kapesníčků.

Mějte se krásně a držím Vám palce ať se Vám vyhýbají nejen zákeřné podzimní bacily, ale především pochybnosti o sobě samých! 🙂

Vaše Monika Náplavová, tentokrát průvodce NEJEN německým jazykem 😉

Monika Náplavová
je vyhledávaná lektorka německého jazyka, autorka řady eBooků zaměřených nejen na výuku německého jazyka, bloggerka a spolutvůrkyně projektu Germanika. Nejraději tráví čas s rodinou a přáteli, miluje dobrou kávu, rockovou hudbu a procházky v přírodě. Zajímá se o psychologii a metodu RUŠ. Ráda si přečte dobrou knihu, zajde do divadla nebo na koncert. Více o Monice najdete na www.germanika.org
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů